Site Loader

“Chłopcy bawią się samochodami, a dziewczynki lalkami”. To dość powszechne przekonanie, ale obecnie coraz mniej aktualne. Coraz częściej można spotkać dziewczynkę z samochodem, helikopterem lub robotem. Chłopcy nieco rzadziej interesują się lalkami, ale też nie jest to odosobnione zjawisko. Lalki wciąż są zabawkami dedykowanymi dla dziewcząt, dlatego w tym artykule omówimy, dlaczego dziewczynki tak chętnie bawią się lalkami barbie. 

Dlaczego lalki barbie są tak popularne?

Przede wszystkim zabawa lalkami, to zabawa w naśladowanie dorosłych. Dzieci od zawsze zawierają ten element w swoich zabawach. Takie lalki umożliwiają wiele zabaw i doskonale rozwijają wyobraźnię u maluchów. Poza tym, lalki barbie pomają utożsamić się dziewczynce z kobiecością. Mogą dbać o swoją zabawkową towarzyszkę, ubierać ją, czesać i dobierać stylowe akcesoria i tak dalej. Lalka jest też pierwszym “polem do eksperymentów” dla dziewczynki, ponieważ może odgrywać z jej udziałem różne role. Lalkę barbie można uczesać na różne sposoby, a nawet obcinać i farbować jej włosy bibułą. Lalki barbie naśladują dorosłe kobiety, które małe dziewczynki tak często podziwiają. 

Symulowanie dorosłość, to najbardziej atrakcyjny tematem zabaw dla dzieci. Istnieją lalki Barbie tematyczne np. Barbie na wakacjach, Barbie pani doktor, Barbie nauczycielka, Barbie i ken — ślub, a nawet Barbie w ciąży. To daje dziecku ogromne możliwości i pobudza wyobraźnię do wymyślania nowych zabaw i scenariuszy.  

Wiele lalek jest produkowanych w postaci ulubionych postaci z kreskówek dla dzieci. Mogą być to na przykład księżniczki z bajek Disneya. W tym przypadku lalka jest gotową postacią  z konkretnym charakterem i osobowością, która została przedstawiona w filmie animowanym. Dzięki temu dziewczynka może być bliżej swojej ulubionej postaci. Prośby dziecka o zakup konkretnej lalki nie jest tylko dziecięcym kaprysem. Szczególnie gdy jej koleżanki również są posiadaczkami lalki Barbie.  

Post Author: Daniel